Best quality Essential Oil Glass Dropper Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Plastic Cosmetic Jar
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
We often stay with the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to supplying our consumers with competitively priced high-quality goods, prompt delivery and skilled provider for Best quality Essential Oil Glass Dropper Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paris , Austria , Jeddah , We provide OEM services and replacement parts to meet the varying needs of our customers. We give competitive price for quality solutions and we are going to make certain your shipment is handled quickly by our logistics department. We sincerely hope to have the opportunity to meet with you and see how we can help you further your own business.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
100% Original 20ml Perfume Atomizer - Custom o...
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 1...
-
OEM Manufacturer Logo Printed Spray Bottles - ...
-
Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 10...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500...




