Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
With our excellent management, strong technical capability and strict quality control system, we continue to provide our clients with reliable quality, reasonable prices and excellent services. We aim at becoming one of your most reliable partners and earning your satisfaction for Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Morocco , Bandung , Our staffs are adhering to the "Integrity-based and Interactive Development" spirit, and the tenet of "First-class Quality with Excellent Service". According to the needs of every customer, we provide customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully. Welcome clients from home and abroad to call and inquire!
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
High Performance Silver Empty Cream Jar - 350m...
-
Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atom...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - A...
-
Good Quality Glass Jars White - Luxury health ...
-
Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml alum...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...











