Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atomizer - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
We're committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atomizer - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Montpellier , Bahamas , We've more than 10 years exported experience and our products and solutions have expored more than 30 countries around the word . We always hold the service tenet Client first,Quality first in our mind,and are strict with product quality. Welcome your visiting!
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
OEM/ODM China 200 Ml Plastic Cosmetic Jar - 30...
-
China Manufacturer for Empty Plastic Jars - 6m...
-
Factory making Medical Cream Jar - 30g colorfu...
-
Wholesale Cosmetic Acrylic Jar 5ml - 24/410 al...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - 500ml...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...




