Special Price for Powder Cosmetics Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
owing to excellent assistance, a variety of high quality products and solutions, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in an excellent popularity amongst our customers. We are an energetic business with wide market for Special Price for Powder Cosmetics Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , European , Botswana , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality goods, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our products will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Truly must any of people goods be of interest to you, make sure you letus know. We're likely to be delighted to give you a quotation up on receipt of one's in depth specs.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wo...
-
Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear ...
-
Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml alumi...
-
OEM China Hot Sale Cream Jar - 50ml white doub...

