Manufacturer for Face Cream Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
We generally continually give you quite possibly the most conscientious shopper company, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These endeavours include the availability of customized designs with speed and dispatch for Manufacturer for Face Cream Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Georgia , Angola , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Make sure you your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
2017 Good Quality Empty Airtight Plastic Cream ...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...
-
Renewable Design for Cube Perfume Bottle - 500...




