Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Casablanca , Philippines , With the highest standards of product quality and service, our products have been exported to more than 25 countries like the USA, CANADA, GERMANY, FRANCE, UAE, Malaysia and so on.We are very pleased to serve customers from all over the world!
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
Online Exporter Crystal Cosmetic Jar - JA-5-1 ...
-
One of Hottest for Refillable Glass Perfume Bot...
-
Professional Design Perfume Bottle/vial - 100m...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET p...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
Top Suppliers 6ml Spray Atomizer - 250ml long ...











