Good User Reputation for Custom Perfume Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
We stick to our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create more value for our customers with our rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services for Good User Reputation for Custom Perfume Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab emirates , Philippines , Sevilla , We've been always creating new technology to streamline the production, and give products with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We are going to present our best service to satisfy all your needs! Remember to contact us right away!
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 5...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Best-Selling Custom Dropper Bottles - 500ml lu...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 15ML 30M...
-
2017 New Style Polygon Perfume Bottle - 9 oz a...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...




