Low price for Glass Perfume 2ml - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
By using a full scientific excellent administration method, great quality and fantastic religion, we get good reputation and occupied this discipline for Low price for Glass Perfume 2ml - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Palestine , Liberia , Milan , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
PriceList for Empty Glass Perfume Bottle 100ml ...
-
Factory Price 200ml Cosmetic Cream Jar - 250ml...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
Wholesale Price China Plastic Bottles With Spra...


