Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
As for competitive selling prices, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We will state with absolute certainty that for such excellent at such charges we are the lowest around for Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum Jar - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , Pakistan , Indonesia , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm ...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Manufactur standard Travel Refillable Empty Ato...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
Chinese wholesale Plastic Cosmetic Jars Factory...
-
Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 1000ml c...











