Factory selling Woman Perfume Bottle - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Factory selling Woman Perfume Bottle - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Iraq , Ghana , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
High Quality E Liquid Bottle - 500ml aluminum ...
-
China New Product Silicone Cosmetic Jars - 300...
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - 1000m...
-
Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 4...
-
2017 New Style Polygon Perfume Bottle - 9 oz a...









