Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We take "customer-friendly, quality-oriented, integrative, innovative" as objectives. "Truth and honesty" is our administration ideal for Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Montpellier , Luxembourg , We will continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
OEM/ODM Factory Decorative Attar Perfume Bottle...
-
Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47m...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
PriceList for Stackable Cosmetic Jars - 6ml / ...
-
Hot Sale for Cosmetic Double Wall Cream Jars - ...
-
Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30...



