Newly Arrival Low Price Cosmetic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Shalimar Parfum Initial by Guerlain (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
continue to improve, to ensure product quality in line with market and customer standard requirements. Our company has a quality assurance system have been established for Newly Arrival Low Price Cosmetic Jar - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Ukraine , Durban , To have much more enterprise. ompanions, we've got updated the item list and seek for optimistic co-operation. Our web-site shows the latest and complete information and facts about our goods list and company. For further acknowledge, our consultant service group in Bulgaria will reply to all of the inquiries and complications immediately. They're going to make their finest effort to meet buyers need. Also we support the delivery of absolutely free samples. Business visits to our business in Bulgaria and factory are generally welcome for a win-win negotiation. Hope to expertise a happy company co-operation perform with you.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
2017 wholesale price Crystal Perfume Spray Bott...
-
Factory Outlets 9ml Perfume Spray Bottles - cu...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 250ml blac...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...











