Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Gaining purchaser gratification is our firm's intention eternally. We will make wonderful endeavours to build new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive needs and provide you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Lyon , Costa rica , Our advanced equipment, excellent quality management, research and development ability make our price down. The price we offering may not be the lowest, but we guarantee it is absolutely competitive! Welcome to contact us immediately for future business relationship and mutual success!
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 24/4...
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 350m...
-
Good Wholesale Vendors Frosted Plastic Jar - 1...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Jars For Body ...
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
China Factory for Plastic Container Round Acryl...

