18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Cap - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
We know that we only thrive if we will guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for 18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Cap - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Japan , Leicester , Our business activities and processes are engineered to make sure our customers have access to widest range of products with the shortest supply time lines. This achievement is made possible by our highly skilled and experienced team. We look for people who want to grow with us around the globe and stand out from the crowd. We now have people who embrace tomorrow, have vision, love stretching their minds and going far beyond what they thought was achievable.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
China Supplier High Quality Cosmetic Cream Jar ...
-
Lowest Price for Plastic Jar 50ml Cosmetic - 9...
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
Big discounting Empty Perfume Bottles Spray - ...
-
2017 High quality Empty Jars For Sale - 5 ml b...




