Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spray Bottle - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moldova , Tajikistan , Tajikistan , We strongly believe that technology and service is our base today and quality will create our reliable walls of future. Only we've got better and better quality , could we achieve our customers and ourselves, too. Welcome customers all over the word to contact us for getting further business and reliable relationships. We have been always here working for your demands whenever you require.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Factory supplied Luxury Jars - Factory price l...
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 15...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...
-
Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - AJ-01 ...




