OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
We always follow the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to delivering our customers with competitively priced high-quality products and solutions, prompt delivery and experienced services for OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , panama , Stuttgart , Our Company has professional engineers and technical staff to answer your questions about maintenance problems, some common failure. Our product quality assurance, price concessions, any questions about the products, Please feel free to contact us.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
New Delivery for Clay Car Perfume Bottle - 300...
-
100% Original 50ml Aluminum Cream Jar - 500ml ...
-
Wholesale Frosted Cosmetic Jar - AJ-02 series ...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 1...











