Best quality Cosmetic Jar In Wood - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our organization for your long-term to establish alongside one another with shoppers for mutual reciprocity and mutual benefit for Best quality Cosmetic Jar In Wood - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Cyprus , Australia , The company has numbers of foreign trade platforms, which are Alibaba,Globalsources,Global Market,Made-in-china. "XinGuangYang" HID brand products sell very well in Europe, America, Middle East and other regions more than 30 countries.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 200ml...
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...



