Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
We keep on with our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We intention to create extra worth for our buyers with our prosperous resources, superior machinery, experienced workers and superb services for Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Rotterdam , Hungary , Regarding quality as survival, prestige as guarantee, innovation as motive force, development along with advanced technology, our group hopes to make progress together with you and make untiring efforts for the bright future of this industry.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Wholesale Dealers of Perfume Sample Bottle Spra...
-
Wholesale Price Airless Cream Jar - 350ml fanc...
-
High reputation Metal Lip Balm Container - 30m...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
Factory Free sample Aluminum Spray Bottles - 1...


