Chinese wholesale Frosted Glass Perfume Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are commonly recognized and reliable by customers and can meet constantly developing economic and social desires for Chinese wholesale Frosted Glass Perfume Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , San Diego , Ecuador , We take measure at any expense to achieve essentially the most up-to-date equipment and approaches. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The items to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The solutions are obtainable in improved designs and richer assortment, they're created scientifically of purely raw supplies. It readily available in a variety of designs and specifications for your selection. The most recent kinds are a great deal better than the preceding one particular and they are quite popular with lots of prospects.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Special Design for Plastic Airless Bottle - bu...
-
New Arrival China Frosted Perfume Bottle And Ja...
-
Factory For Body Lotion Bottle - 420ml empty m...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Energy Dri...
-
China Gold Supplier for Aluminum Spray Perfume ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...




