Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
We keep on with the basic principle of "quality to start with, support very first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To great our service, we offer the items with all the superior top quality at the reasonable selling price for Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Iraq , Jordan , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
2017 High quality Aluminum Tin Jar - 50ml alum...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Hot New Products Cosmetic Empty Packaging - 40...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
Special Design for Cosmetic Jars For Face Cream...
-
Discountable price Plastic Empty Jar - AJ-03 s...









