Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 500ml customized color aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
We are commitment to offer the competitive price ,outstanding products quality, as well as fast delivery for Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 500ml customized color aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Argentina , Turin , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 250ml a...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 42mm ...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 100m...











