Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
FAQs on Cosmetic Gram Jars
We insist over the principle of development of 'High top quality, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to supply you with exceptional services of processing for Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Cancun , Mauritius , Our tenet is "integrity first, quality best". We have confidence in providing you with excellent service and ideal products. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
Chinese Professional Honey Plastic Jar - 10ml ...
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 280ml black a...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
OEM/ODM Factory Aluminum Cosmetic Glass Jar - ...
-
China OEM Fragrance Atomizer Packaging - 500ml...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...











