Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
We thinks what clients think, the urgency of urgency to act from the interests of a purchaser position of principle, allowing for greater top quality, decrease processing costs, price ranges are much more reasonable, won the new and aged prospects the support and affirmation for Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Indonesia , Lithuania , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Cheap PriceList for Perfume Bottle China - AJ-...
-
100% Original Factory Metal Bottle - aluminum ...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 500ml alu...
-
Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml alum...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz scre...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...

