Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Empty Aluminum Perfume Bottle
We insist on offering premium quality creation with very good company concept, honest product sales along with the finest and fast assistance. it will bring you not only the premium quality item and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Oslo , Chicago , We have 48 provincial agencies in the country. We also have stable cooperation with several international trading companies. They place order with us and export products to other countries. We expect to cooperate with you to develop a larger market.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
China Supplier 250ml Pet Cream Jar - 15ml smal...
-
China OEM Fragrance Atomizer Packaging - 500ml...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle -...
-
Reasonable price Aromatherapy Glass Roll On Bot...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Factory wholesale Cosmetics Plastic Pp Jar - 1...

