OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
We keep improving and perfecting our products and service. At the same time, we work actively to do research and development for OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Ecuador , Sudan , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, You should contact with us now!
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 350ml ...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
OEM China Essential Oil Refillable Bottles - 1...
-
factory low price Aluminum Screw Cap - 15g sma...

