Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Our progress depends around the innovative machines, great talents and consistently strengthened technology forces for Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bahrain , Guinea , Juventus , Please really feel free to send us your requirements and we'll respond to you asap. We have got a professional engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent for you personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, please really feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd items. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is actually our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 100...
-
China Factory for Plastic Lanolin Cream Jar - ...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 24/4...
-
Hot New Products 10ml Perfume Spray Bottle - J...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...




