Factory making 10ml Perfume Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Factory making 10ml Perfume Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Johor , Sevilla , We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.







