Hot sale Empty Perfume Bottle Design - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Hot sale Empty Perfume Bottle Design - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greek , Qatar , Bahrain , We always insist on the management tenet of "Quality is first, Technology is basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz scre...
-
OEM/ODM China Face Cream Jars - 250ml safe alu...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 8ml...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...



