Factory best selling Skin Care Plastic Jar With Bamboo Lid - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
We have now our possess revenue group, design staff, technical crew, QC team and package group. We now have strict excellent regulate procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing subject for Factory best selling Skin Care Plastic Jar With Bamboo Lid - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Bulgaria , Yemen , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality solutions, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round...
-
New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - 250...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Good User Reputation for Blue Pill Bottle - 25...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...




