factory customized She Shape Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Our crew through skilled training. Skilled skilled knowledge, strong sense of company, to meet the company wants of customers for factory customized She Shape Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Liverpool , Toronto , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4...
-
Good quality Cosmetic Jars And Lids Glass - 3m...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
Reasonable price for Glass Roll On Bottles - 1...
-
Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml alumi...

