China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | Plastic Cosmetic Jar
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Manila , Mumbai , Yemen , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to supply our clients sincerely with qualified merchandise, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!







