OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
While using the "Client-Oriented" company philosophy, a demanding high-quality management method, innovative producing products and also a sturdy R&D workforce, we always deliver premium quality merchandise, superb solutions and aggressive selling prices for OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Peru , Philippines , We have to continue to uphold the "quality, comprehensive, efficient" business philosophy of "honest, responsible, innovative"spirit of service, abide by the contract and abide by reputation, first-class products and improve service welcome overseas customers patrons.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 150ml alumin...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - 5 ...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Factory making Medical Cream Jar - 30g colorfu...
-
Factory directly Aluminium Jar Empty - 250ml l...









