High Quality Plastic Jars For Cream - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Aluminum Perfume Bottle
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
We have state-of-the-art tools. Our products are exported towards the USA, the UK and so on, enjoying a fantastic reputation amongst customers for High Quality Plastic Jars For Cream - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , Montpellier , Munich , Only for accomplishing the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers, because you win, we win!
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
2017 China New Design Aluminum Eye Cream Jar - ...
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - whole...
-
Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Conta...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...


