Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Containers - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
Our mission will be to grow to be an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by giving worth added design and style, world-class production, and service capabilities for Good Wholesale Vendors Plastic Cylinder Containers - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Madrid , Swansea , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 100ml tran...
-
Best quality Essential Oil Glass Dropper Bottle...
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 30ml PE...
-
professional factory for Glass Jars For Liquid ...




