Rapid Delivery for Plastic Pet Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Custom Perfume Bottles
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
continue to improve, to ensure product quality in line with market and customer standard requirements. Our company has a quality assurance system have been established for Rapid Delivery for Plastic Pet Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Senegal , Argentina , If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - ...
-
Discountable price Loose Powder Jar - 15g / 30...
-
Trending Products Plastic Cosmetic Jars 100g - ...
-
Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 15ml small...
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...

