Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Screw Cap - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our rewards are lower costs,dynamic profits team,specialised QC,potent factories,high-quality services for Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Screw Cap - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Pretoria , Chile , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
factory Outlets for Flat 50 Ml Plastic Perfume ...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 15...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...
-
Lowest Price for Glass Jar Cosmetic Packaging -...
-
One of Hottest for Refillable Glass Perfume Bot...


