High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | Bob Vila Cleaning an Oven: 9 Surprising Dos and Dont’s | 10ml Perfume Bottle
Our solutions are broadly acknowledged and dependable by users and may meet consistently developing economic and social requires for High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Guatemala , Bhutan , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 15...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...
-
Reasonable price Aromatherapy Glass Roll On Bot...
-
Factory supplied Glass Cream Cosmetic Jar - 62...
-
Chinese Professional Small Empty Perfume Spray ...

