High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
We've got a specialist, effectiveness staff to supply high quality service for our shopper. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oman , Iran , Johor , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 33cl...
-
Trending Products Clear Glass Cream Jar - 100m...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 30g / 50g s...
-
Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 2...
-
New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Mini Perfume Spr...











