Good Wholesale Vendors Recycled Glass Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
Our intention is usually to satisfy our buyers by offering golden provider, great rate and good quality for Good Wholesale Vendors Recycled Glass Jars - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Mumbai , Nairobi , We have 48 provincial agencies in the country. We also have stable cooperation with several international trading companies. They place order with us and export products to other countries. We expect to cooperate with you to develop a larger market.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 5...
-
Hot New Products Glass Bottle Roll On 8ml - 50...
-
Good Quality Acrylic Cosmetic Jar 30/50g - 620...
-
Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles ...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...

