Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | 10ml Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Italy , Slovenia , Our company upholds the spirit of "innovation, harmony, team work and sharing, trails, pragmatic progress". Give us a chance and we will prove our capability. With your kind help, we believe that we can create a bright future with you together.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 10ml /...
-
Big discounting 50g Cosmetic Lotion Cream Jar -...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
Rapid Delivery for Aluminum Jar For Lip Balm - ...
-
Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 5 ml alum...




