Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Shopper need is our God for Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Pretoria , Denver , We will supply much better products with diversified designs and professional services. At the same time, welcome OEM, ODM orders, invite friends at home and abroad together common development and achieve win-win, integrity innovation, and expand business opportunities! If you have any question or need more information please feel free to contact us. We are looking forward to receiving your enquiries soon.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Good quality Low Profile Cosmetic Jar - 150ml ...
-
Factory directly supply 50g Pp Cream Jar - 8ml...
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
High Quality Cosmetic Loose Powder Sifter Jar -...
-
Bottom price Igh Quality Perfume Spray Bottle -...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...




