Good Wholesale Vendors 5g Mini Plastic Jar For Cosmetic Sample - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Good Wholesale Vendors 5g Mini Plastic Jar For Cosmetic Sample - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , United Kingdom , Ecuador , We will supply much better products with diversified designs and professional services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!
-
Manufacturer of Metal Tins For Candles - 150ml...
-
Wholesale Discount Toilet Water Bottle 100 Ml -...
-
OEM/ODM Manufacturer Luxury Round Cosmetic Faci...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Factory wholesale 500g Round Plastic Cream Jar ...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...

