factory low price Cosmetic Jar Plastic - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
We attempt for excellence, provider the customers", hopes to be the most beneficial cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes value share and continuous advertising for factory low price Cosmetic Jar Plastic - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Benin , Durban , The Swiss , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pe...
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold al...
-
Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Factory Free sample Bamboo Jars For Cosmetics -...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 330ml...



