Good Quality Packaging Cosmetic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
We insist on offering high quality production with good business concept, honest sales and the best and fast service. it will bring you not only the high quality product and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for Good Quality Packaging Cosmetic Jar - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Porto , Kazakhstan , Bahrain , All of our products comply with international quality standards and are greatly appreciated in a variety of markets around the world. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients in the near future.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Discountable price Plastic Empty Jar - 50g eco...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 100...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
2017 Good Quality Pet Plastic Spray Bottle - 5...
-
Factory directly supply Window Cap Cosmetic Cre...
-
High Quality Recycle Mental Cosmetic Jar - 30m...



