Good quality Gold 50g Acrylic Container - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for Good quality Gold 50g Acrylic Container - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Moldova , Turkey , The products has a good reputation with competitive price, unique creation, leading the industry trends. The company insists on the principle of win-win idea, has establishedglobal sales network and after-sales service network.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - JA-3-1 seri...
-
Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream ...
-
Factory Cheap Hot Plastic Cream Jar - 47mm gol...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottl...

