Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Good quality comes initial; company is foremost; small business is cooperation" is our business philosophy which is frequently observed and pursued by our business for Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Niger , Madras , Berlin , It using the world's leading system for reliable operation, a low failure rate, it suitable for Argentina customers choice. Our company is situated within the national civilized cities, the traffic is very convenient, unique geographical and economic conditions. We pursue a people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, build brilliant" business philosophy. Strict quality management, perfect service, reasonable price in Argentina is our stand on the premise of competition. If necessary, welcome to contact us by our website or phone consultation, we will be happy to serve you.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Massive Selection for Cosmetic Clear Pet Jar - ...
-
Factory For 100ml Aluminum Bottle - 80 ml gold...
-
OEM Customized Perfume Bottle Pump Atomizer - ...
-
High Quality for Plastic Acrylic Cream Jar - 2...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50ml alu...

