Free sample for Skincare Packaging Pot - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
To create much more price for clients is our company philosophy; purchaser growing is our working chase for Free sample for Skincare Packaging Pot - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Casablanca , Romania , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing merchandise, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Lowest Price for Aluminum Cap Plastic Jar - JA...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 7ml / 8ml...
-
Best-Selling Empty 100 Ml Hexagon Perfume Bottl...
-
2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml bl...

