Wholesale Price China Cosmetic Acrylic Jars - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Inside the 2018 Diptyque advent calendar | Custom Perfume Bottles
We purpose to understand high quality disfigurement with the output and supply the top service to domestic and overseas buyers wholeheartedly for Wholesale Price China Cosmetic Acrylic Jars - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moldova , Monaco , Ecuador , With high quality, reasonable price, on-time delivery and customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully, our company has got praise in both domestic and foreign markets. Buyers are welcome to contact us.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Factory directly Cosmetic Jar Wholesale - 9 oz...
-
Good quality Mini Perfume Bottle - 89mm gold a...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - 6 ml bu...
-
2017 New Style Lotion Bottles - 620ml gold alu...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Cheap price Cream Jar Aluminum Material - 7ml ...











