China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Jars Factory - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Jars Factory - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Gabon , Serbia , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with professional knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to provide the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we will develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...
-
100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300...
-
professional factory for Glass Jars For Liquid ...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Wholesale Frosted Cosmetic Jar - AJ-02 series ...









