Factory supplied Cosmetic Jars Plastic 100g - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Factory supplied Cosmetic Jars Plastic 100g - 300ml aluminum milk beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Anguilla , Mongolia , With the development and enlargement of mass clients abroad, now we've set up cooperative relationships with many major brands. We've our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost items and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Best quality 300ml Plastic Cosmetic Jar - Smal...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 5g...
-
Big discounting 5ml Perfume Spray Bottles - 40...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 15g / 30...



